Veselská školka pro seniory je oblíbená

VESELÍ NAD MORAVOU – Zajímavý program se snaží připravit veselský stacionář pro dospělé a seniory. O službu zařízení, označovaném jako školka pro důchodce, projevují zájem hlavně rodiny starající se o své blízké.

„Činnost jsme zahájili loni v lednu. Hned od počátku jsme zaznamenali velký zájem,“ podělila se o zkušenosti vedoucí pečovatelské služby Jarmila Frantová. „Máme klienty nejen z Veselí, ale také ze širokého okolí, protože pokud vím, podobná služba nikde v celém hodonínském okrese není. Zájemcům nabízíme i odvoz,“ doplnil informace vedoucí pracovník sociálních služeb organizace Zdislava Pavel Matulka.

Osmaosmdesátiletá Anna Halodová si ve stacionáři ráda zahraje různé hry. Foto Lenka Fojtíková

Stacionář je otevřen denně od sedmi hodin ráno do půl čtvrté odpoledne. V případě zájmu jsou ale zaměstnanci ochotni pracovní dobu prodloužit. Důležité je, aby se každý telefonicky objednal s jednodenním předstihem. Pro účastníky pobytu je na uvítanou připravena snídaně či svačina. Poté navazují dopolední aktivity. „Přizpůsobujeme se tomu, co koho baví. Naši klienti rádi hrají společenské hry a chodí na vycházky. Vzhledem k tomu, že jsou většinou imobilní, vozíme je na vozíčcích. Míříme do parku či na nákupy. Pokud někdo chce, zavezeme ho i do kostela,“ prozradil Matulka. Připomněl, že televize ve stacionáři není, protože zaměstnanci se snaží připravit pro seniory aktivní program, v němž nechybí rukodělné činnosti. Pasivní sledování televize do této kategorie nepatří. Pokud je zájem, mohou se návštěvníci za pomoci asistentek vykoupat. „Ozvalo se nám mnoho zájemců o týdenní i čtrnáctidenní pobyty. Byly by to takové odlehčovací pobyty pro ty, kdo se chtějí o své blízké starat a nechtějí je umístit do domova důchodců. Často to ani není možné, protože jsou přeplněné. Uvažujeme proto, že tuto službu rozšíříme,“ nastínil plány Matulka.

LENKA FOJTÍKOVÁ

29. října 2008

 

 

 

 

PDF verze:  Naše Slovácko

Kontakt

Zdislava Veselí, o.p.s.
Phone: +420 518 323 187


bottom